۴ نکته برای مشاوران املاک در خصوص کارشناسی ملک

  • hossein3635 توسط hossein3635
  • 7 ماه قبل
  • 0

۴ نکته برای کارشناسی املاک را برای مشاوران بیان میکنیم که عدم رعایت آنها باعث زیر سوال رفتن  اعتبار و تخصص آنها می شود .

۱- رویت سند در بازدید اولیه :

یک فرد حرفه ای در هر زمینه‌ کاری،  چه شغل املاک و چه مشاغل دیگر، هرگز بر اساس شنیده‌ها صحبت نکرده و اقدامی نمی‌کند. معنای این حرف در حرفه‌ی املاک چیست؟ مراجعه به سند ملک در اولین قدم و کارشناسی ملک بر مبنای آن.

یک مشاور املاک حرفه ای نباید اطلاعاتی مانند، متراژ ملک، داشتن یا نداشتن پارکینگ و نوع آن، عمر بنا و… را با استناد به صحبت مالک در کار خود لحاظ کند. چرا که معیار صحیح و قانونی اطلاعات ملک، چیزی است که در سند ملک ذکر شده.

اگر می‌خواهید مانند یک مشاور املاک حرفه ای رفتار کنید در بازدید اولیه از ملک، سند ملک را مطالبه کنید. با دسترسی به سند ملک، می‌توانید تمام اطلاعات لازم را برای ادامه کار (مثل آگهی نویسی، ارائه مشاوره و…) را از آن استخراج کنید.

۲- بازدید از ملک به چشم خریدار

یک مشاور املاک حرفه ای باید ملک را مثل کف دستش بشناسد. اگر وقتی خریدار را برای بازدید از ملک می‌برید، او نکته‌ای را متوجه شود که شما آن را نمی‌دانستید، عملا بازی را باخته‌اید.  همیشه در کارشناسی ملک، مثل خریدار واقعی از ملک بازدید کنید، به این ترتیب، هم اطلاعات کاملی از ملک جمع‌آوری می‌کنید، هم در برابر هر سوالی که مشتری می‌پرسد، دست شما پر است.

۳- کارشناسی ملک کلنگی:

وقتی بحث کارشناسی ملک کلنگی یا زمین مطرح است، میزان عقب‌نشینی یکی از موارد مهمی است که باید در کارشناسی ملک از آن مطلع شوید.

دلیل اهمیت این موضوع این است که خریدار باید بهای زمین بعد از عقب‌نشینی را پرداخت کند. در واقع میزان عقب‌نشینی زمین می‌تواند اختلاف قیمت شدیدی در ارزش زمین ایجاد کند.

۴- صحبت با مالک اصلی :

مشاورین املاک حرفه ای هیچگاه نباید به صحبت با فردی غیر از مالک اصلی قانع شوند . شما به عنوان یک مشاور حرفه‌ای، نباید هیچ فردی غیر از مالک را به عنوان فروشنده واقعی ملک بپذیرید. چون اگر شما کار را تا پای امضای قرارداد هم برسانید، این مالک اصلی است که باید قرارداد را امضا کند . پس وقت و انرژی خود را بیهوده تلف نکنید و اعتبار خود را نزد خریدار از دست ندهید.

به بحث بپیوندید

مقایسه فهرست ها

مقایسه کنید